http://mirazood2.sweb.cz/ikony/pok.png

 

 

 

 

 

 

http://mirazood3.sweb.cz/Pomocne/0_dd80f_1e35553e_XL.png

 

 

 

http://miroslavholes.sweb.cz/fleur159-1.gif

 

 

  

     Počasí  Více počasí

 

 

http://mirazood3.sweb.cz/Pomocne/111.png

Pokojové rostliny

 

http://mirazood2.sweb.cz/Pokojive%20rostliny/orchidej.jpg

 

Pokojová rostlina

 je termín označující skupinu rostlin pěstovaných v umělých klimatických podmínkách v interiérech. Jde o skupinu rostlin, které obvykle nesnášejí výkyvy teplot během roku a zejména zimní chladné počasí. Jako prostorové rostliny se používají zejména rostliny okrasné, protože jejich účel je především estetický, ale mají i další využití, například snižují hladinu oxidu uhličitého v místnosti a tím prospívají dýchání. Ve valné většině případů jde o sukulenty a kaktusy, neopadavé, stále zelené byliny nebo dřeviny, jejichž vzhled je přinejmenším v době květu nebo s plody považován za dekorativní. Pokojové rostliny lze přes teplé období roku tzv. letnit, tedy pěstovat venku nebo v části domu otevřené vlivu počasí. Podle nároků a dalších vlastností jsou dále členěny do specifických skupin.

http://miroslavholes.sweb.cz/gb18.gif 

http://mirazood2.sweb.cz/Pokojive%20rostliny/orchid.jpg

 

Škůdci pokojových rostlin

Samozřejmě i pokojové rostliny jsou vystaveny riziku napadení různými škůdci, kteří zároveň mohou zamořit váš dům. Lze se proti nim samozřejmě chránit i chemickou cestou, lze však zvolit i méně radikální řešení, jako je například mýdlový roztok či sprchování rostlin. Koupit se dají také ekologické prostředky, případně lze využít popel či tabák nasypaný přímo do květináče.

Svilušky

Jsou to roztoči, kteří patří mezi škůdce pokojových rostlin, usazují se na spodní straně listů a tvoří drobné pavučinky. Napadené listy pak usychají. Zbavit se jich lze pomocí sprchy a vyšší vlhkosti – rostlinu můžete orosit roztokem se saponátem či alkoholem, po sprše je pak dobré zabalit ji do igelitu.

Štítenky

Jedná se o drobný oválný hmyz, který se usazuje na různých částech rostliny. Tento parazit saje šťávu z listů, což má za následek uvadání rostliny. Z rostliny je můžete setřít pomocí mýdlového roztoku, zakryjte však při této akci květináč, aby do půdy nenapadaly larvy.

Molice

Molice jsou droboučkými zástupci hmyzu, kteří ve velkém osidlují rostlinu. Jakmile se rostliny dotknete, hmyz se rozletí všude kolem a následně se usadí zpět. Oslabují rostlinu sáním šťávy z listů, často bývá rostlina i potřísněna lepkavým výměškem. Molic se lze zbavit pomocí lepkavých destiček, které rozvěsíte v okolí.

Vlnatka krvavá

Tento zvláštní parazit vylučuje bílé výměšky, které následně obaluje do bílých chomáčku, které se podobají vatě, rozhodně je tak na rostlině spolehlivě rozpoznáte. Lze se jich zbavit setřením olejem či spláchnutím vodou.

Pod pojmem pokojové rostliny se skrývá nepředstavitelné množství rostlin, jestliže se rozhodnete pěstovat tyto rostliny doma, pak vás čeká nekonečné objevování ve světě rozmanitě kvetoucích výrazných květin, či na první pohled obyčejných tučnolistých sukulentů. Na výběr je toho opravdu mnoho, květiny jsou navíc jakousi přírodní čističkou vzduchu, prospějete tak i svému zdraví.

 

http://mirazood3.sweb.cz/ikony/Obrzek111.gif                                   http://mirazood3.sweb.cz/ikony/Obrzek222.gif

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://mirazood3.sweb.cz/Pomocne/113.png

 

 

 http://miroslavholes.sweb.cz/fleur159-1.gif